Еден од основачите на компанијата „Мајкрософт“, Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда вложија стотици милиони долари во истражување на вирусот корона, а неодамна беше објавено дека нивната фондација ќе инвестира 70 милиони долари за да осигури дека вакцината против ковид 19 е достапна за секого.

Американскиот милијардер и филантроп зборуваше во „Дејли шоу“ за зголемувањето на бројот на лица заразени со корона во САД и повторно ги негираше теориите на заговор во врска со мотивацијата за развој и дистрибуција на вакцини против вирусот.

„Отсекогаш имало мала група на луѓе кои се противат на вакцинацијата, а тоа го гледаме со вакцината за сипаници. “Тие сега имаат платформа и ги здружија силите со некои политички заговор”, рече Гејтс, одговарајќи на прашање во врска со наводите дека семејството на бизнисменот ги користат вакцините како изговор да го контролираат населението со микрочипови или дури и промена на нивната ДНК.

Претходно имаше претпоставки дека Гејтс е всушност еден од креаторите на вирусот корона.

„Толку е лесно да се фатите во тоа, особено кога ќе се понуди едноставно објаснување за оваа пандемија – дека зад тоа се крие некое зло. Некако е полесно отколку да прифаќаме вистинска биологија, што всушност е некако комплицирано. Значи, треба да ја направиме вистината поинтересна. Ние мора да ги збогатиме работите со вистината “, додаде тој.

Потоа зборуваше за социјалните мрежи, од кои има сè повеќе. 

„За жал, наивноста е многу изразена за тоа како да се направат социјалните медиуми да работат добро, а тоа се совпадна со претседателските избори и епидемијата. „Би сакал да имам одговор, но има голем број од нив – и тоа само расте“, рече тој.

Бидејќи смртноста и бројот на нови коронарни инфекции се зголемуваат во САД, Гејтс верува дека претстојните Божиќни празници ќе бидат одбележани во тешка атмосфера.

„Во зима, кога е постудено, вирусот повеќе се размножува затоа што повеќе време поминуваме во затворени простории. Тоа не е добра работа. „Тогаш луѓето се откажуваат, и мора да направат нешто, во овој случај да се држат настрана од пријателите – тешко е“, објасни милијардерот.