почетна Вести

Вести

Германски доктор им давал смртоносни инекции на болните со тешка форма на коронa

Германската полиција соопшти дека отворила истрага за убиство против доктор од градот Есен за убиство на двајца тешко болни пациенти заразени со коронавирус, соопштија...

Почна исплатата: Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на илјадници граѓани кои скенираа сметки

Почна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје од годинава, односно за месеците јули, август и септември. Дел од граѓаните веќе...

Секој христијанин треба да знае: Зошто палиме свеќа и што значи тоа?

Сите ние кога ќе отидеме во црква најчесто палиме свеќа, но малку од нас знаат навистина каква е симболиката на свеќата и значењето на...

ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ СЕ СТАВААТ НА РАСПОЛАГАЊЕ НА ДРЖАВАТА, ФИЛИПЧЕ НА СРЕДБА СО СОПСТВЕНИЦИТЕ

Дали и како државата ќе управува со приватните болници, кој и како ќе одлучува кој пациент каде ќе треба да се лекува? Дали граѓаните...

Заев најави легализација на марихуаната : Ќе може консумирање во кафулињата

Премиерот Зоран Заев е убеден дека декриминализацијата и легализацијата на канабисот/марихуаната може многу да им помогне на туризмот и угостителството. Неговиот план предвидува и...

Оксфордски универзитет открива колку трае имунитетот на коронавирусот

Научниците ќе продолжат да следат дали претходната инфекција влијае на сериозноста на болеста доколку се појави повторна инфекција. Малку е веројатно дека луѓето кои...

Веќе легнуваат пари на сметка: Почната е исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје

Во тек е исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје односно за месеците јули, август и септември. Овој пат, исплатата...

ВО СИГУРНИ РАЦЕ СМЕ: Стојанче Ангелов ќе врши ПРОЦЕНКА НА КРИЗАТА!

Во таа насока, согласно Законот за управување со кризи на вечерашната седница Владата донесе решение за изменување на Решението за именување членови на Групата...

Утре е голем празник: Св. Архангел Михаил ќе ги исполни вашите молитви и желби

Православните христијани, утре на 21 ноември го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите...