почетна Живот

Живот

Дете следи часови пред компјутер, а во позадина се слуша семејна расправија: Психолог М.М.Д за реалноста во која се одвива онлајн наставата

Психолог Марија Младеновска Димитровска ја опиша сликата за начинот на кој се одвива наставата. Од деца кои живеат во лоши услови и имаат низа...

Не може да зборува оти е на респиратор, НО ЗЕДЕ ВИОЛИНА И ЗАПОЧНА МАГИЈАТА (ВИДЕО)

Трогателното видео покажува како интубиран пациент кој страда од коронавирус од Јута свири виолина, со што му се заблагодарува на медицинскиот персонал кој се...

Шетав од клиника на клиника, од една анализа на друга, од еден сомнеж на друг: Ања Босилкова-Антовска искрено за борбата со Вилсоновата болест

Ања Босилкова-Антовска, имала 20 години кога ѝ се појавиле првите симптоми на Вилсоновата болест. 32- годиншата скопјанка, која е магистер по меѓународни односи и...

Овој човек имал среќа како ретко кој има во животот: Станал милионер буквално преку ноќ

Џошуа од Индонезија станал најсреќниот човек но во истовреме и се стекнал со огромно богатство поради приказната која ја раскажа тој, односно неодамна во...

СВЕДОШТВО Скопјанец кој „избегал“ од ковид-центарот го порачува следново:

Не е доволен само кревет! Иако постојат многу стереотипи за нивото на понижувањата кое може да гo поднесе просечен Македонец, овој пат настаните ме направија...

ВЕЛАТ НЕ НЕМАЛО?: Македонија и Македонците од македонско-римските војни до средниот век

Иако во 148 година п.н.е Македонија била претворена во римска провинција, со постојан римски провинциски намесник, границите на провинциите Македонија Прима и Македонија...

ЧУДО ВО ОСТРОГ ЗА КОЕ СИТЕ ЗБОРУВААТ: Девојче влегло во манастирот и…

Манастирот Острог е сместен во карпа на 900 метри надморска височина помеѓу Никшиќ и Подгорица, во Црна Гора каде само во текот на летните...

Наставник не дозволил неподвижна ученичка да ја пропушти екскурзијата, ја носел на грб

Наставник од Кентаки успеа да им ја врати вербата во човештвото на корисниците на друштвените мрежи од целиот свет. Тој не сакал да дозволи...

Го изневерив сопругот со шефот и ОСТАНАВ ТРУДНА, ќе знае дека не е негово, што да правам

Чудна исповед на жена која направила грешка и се затекнала во крајно непријатна ситуација. - Бев таков идиот. Спиев со мојот шеф. Во тој...