Последни објави

Загадениот воздух го скратува животниот век за три години

Според една студија, загадувањето на воздухот убива 19 пати повеќе од маларијата, девет пати повеќе од сидата и речиси трипати повеќе од алкохолот. „Пандемијата“ на...

КЕБА ПРВ ПАТ ЈАВНО ПРОЗБОРЕ ЗА БРАКОТ НА СЕВЕРИНА И ИГОР: Открива какви се односите меѓу партнерите!

Во медиумите веќе со месеци се пишува дека пукнала тиквата помеѓу Северина и нејзиниот сопруг, Игор Којиќ. Постојано се пишуваше дека пејачката му се вратила...

Кај стадионот во Битола пронајдени 3.664 НЕЕКСПЛОДИРАНИ ГРАНАТИ

Досега најголемиот арсенал на неексполдирани убиствени средства е откриен непосредно до стадионот под Тумбе кафе во Битола и зафаќа дел од патот. Станува збор...

Ново божјо чудо во манастирот Тумане: Родители кои изгубиле бебе на 11 јуни, две години подоцна истиот датум им донесе неизмерна радост

Игуменот во Манастирот Тумане, отец Димитрије Плеќевиќ често сведочи за среќата на верниците кои го посетуваат овој српски манастир во Браниќево. Последно сведочењето се...

Секој христијанин треба да знае: Зошто палиме свеќа и што значи тоа?

Сите ние кога ќе отидеме во црква најчесто палиме свеќа, но малку од нас знаат навистина каква е симболиката на свеќата и значењето на...

ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ СЕ СТАВААТ НА РАСПОЛАГАЊЕ НА ДРЖАВАТА, ФИЛИПЧЕ НА СРЕДБА СО СОПСТВЕНИЦИТЕ

Дали и како државата ќе управува со приватните болници, кој и како ќе одлучува кој пациент каде ќе треба да се лекува? Дали граѓаните...

Заев најави легализација на марихуаната : Ќе може консумирање во кафулињата

Премиерот Зоран Заев е убеден дека декриминализацијата и легализацијата на канабисот/марихуаната може многу да им помогне на туризмот и угостителството. Неговиот план предвидува и...

Оксфордски универзитет открива колку трае имунитетот на коронавирусот

Научниците ќе продолжат да следат дали претходната инфекција влијае на сериозноста на болеста доколку се појави повторна инфекција. Малку е веројатно дека луѓето кои...

Веќе легнуваат пари на сметка: Почната е исплатата на повратот на ДДВ за третото тромесечје

Во тек е исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје односно за месеците јули, август и септември. Овој пат, исплатата...

Магазин

КЕБА ПРВ ПАТ ЈАВНО ПРОЗБОРЕ ЗА БРАКОТ НА СЕВЕРИНА И ИГОР: Открива какви се односите меѓу партнерите!

Во медиумите веќе со месеци се пишува дека пукнала тиквата помеѓу Северина и нејзиниот сопруг, Игор Којиќ. Постојано се пишуваше дека пејачката му се вратила...

МАШКИ СПОНЗОРУШИ живеат на сметка на жените и НЕ ИМ Е СРАМ!

Иако не постои термин за мажите, што е специфично за женскиот пол, тоа не значи дека има помалку „машки спонзоруши“ отколку припадничките на понежниот...

Решение на најголемиот проблем на возачите: Трик со кој никогаш нема да ви се замаглува стаклото во колата

Месеците кои ни следуваат календарски се најмногу исполнети со дождови и прилично ниски температури, особено во утринските часови. Тоа претставува најголем проблем за возачите...

Првата ќерка секогаш ќе биде женска верзија на таткото: Еве од кој родител го наследуваме квалитетот на забите и бојата на очите!

Децата во најголемиот дел ги наследуваат формата на носот, подрачјето околу усните, големината на јаболчните коски, аглите на очите и обликот на брадата. Тоа...

Со Ангел сме во врска 17 години, свадбата не ја одложивме поради короната: Александра Јовановска, водителка на „Стисни Плеј“

Ноември е месец на „Стисни Плеј“. Првата епизода се емитуваше на 11 ноември 2011 година и оттогаш емисијата е присутна на екраните на првиот...

Колку ви е душата подобра, тоа судбината ви е потешка

Добрите луѓе, луѓето со добро срце, отсекогаш страдаат. Им замеруваат што не го разбираат светот, им зборуваат дека никогаш нема да имаат подршка, пчестени...

Ова е најголемиот уништувач на многу врски – и најсреќните парови се разделуваат поради ваквиот проблем

“Она што на почетокот те привлекува, на крајот може да те скрши” – оваа позната изрека се однесува на многу љубовни парови кои ја...