Симптоми кои укажуваат на недостаток на овој витамин се анксиозност, депресивно расположение, несоница, замор или исцрпеност, дигестивни проблеми и недостаток на енергија.
Недостатокот на серотонин, таканаречениот хормон на среќата, кој носи енергија, го зачувува имунитетот и позитивно влијае на функциите во телото, исто така влијае на нашето расположение, квалитетот на спиењето, либидото, па дури и навиките за јадење. Доколку нема доволно серотонин во телото, може да настанат здравствени проблеми, бидејќи одредени функции во телото функционираат поинаку од вообичаеното.

Исто така, симптомите кои укажуваат на недостаток на серотонин се анксиозност, депресивно расположение, несоница, замор или исцрпеност, дигестивни проблеми и недостаток на енергија. Кога на телото му недостасува серотонин, тоа се рефлектира во физичкиот изглед, изгледаме безволни, немаме волја да се организираме, мрачни сме и немаме енергија со која нормално зрачиме.
Значи, за да го одржите здравјето, но и да ја одржите женската привлечност и убавина, мора да го натерате телото природно да произведува повеќе серотонин. Што треба да направите?

1. Спијте доволно – одете во кревет на време, по можност пред 23 часот. Квалитетен сон и минимум 7 часа спиење се неопходни за одржување на виталноста и оптимално ниво на серотонин.

2. Пијте многу вода – Недостатокот на течности поттикнува дехидрација, што може да биде ризично за здравјето, но исто така има негативно влијание врз кожата, косата и ноктите.
3. Спортувајте – Секојдневното вежбање, одење или каква било друга физичка активност помага да се ослободите од стресот и да го стимулирате серотонинот, а тоа ќе има одлично влијание врз вашето тело и кондиција.

4. Бидете почесто на сонце – Недостатокот на сончева светлина негативно влијае на нивото на серотонин и витамин Д, а докажано е дека луѓето кои ретко се изложени на сонце имаат поголем ризик од лошо расположение, па дури и депресија. Сончевата светлина го зголемува нивото на серотонин!

5. Обрнете внимание на вашата исхрана – серотонин е потребен за нормална комуникација помеѓу нервните клетки. За да го поттикнете, вклучете храна богата со триптофан во вашата исхрана. Јадете јаткасти плодови, пилешко и мисирка, лосос, сирење, јогурт, печурки, производи од соја, сусам и сирење.

Ако ги следите овие едноставни совети, наскоро ќе забележите дека не само што ќе се подобри вашето здравје, туку и вашиот изглед. Оптималното ниво на серотонин нè тера да зрачиме со позитивна енергија што привлекува, затоа не го занемарувајте неговото влијание.