Покрај хранлива, квасецот има и диетална вредност.

Извор на витамин Б.
Процесот на преработка на суров квасец резултираше со сув пивски квасец, што претставува вистинска ризница на хранливи материи: протеини, аминокиселини, јаглехидрати, минерали, елементи во трагови и витамини.
Најважната компонента на пивскиот квасец е протеинот. Се вика пиво затоа што пред да бидат познати неговите лековити својства, се користело само за производство на пиво. Содржи големи количини на витамин Б и три важни елементи: селен, кој го забавува процесот на стареење, хром, кој спречува дијабетес и срцеви удари и глутамин, кој го забрзува елиминирањето на штетните материи.
Против стрес
Kрај за папиломите и брадавиците. Брзо, просто и сигурно!
Благодарение на високата содржина на минерали и елементи во трагови кои се неопходни за нормално функционирање на сите процеси во организмот, пивскиот квасец е одличен додаток на природната храна.

Покрај витамините од Б-комплекс, минералите делуваат против стрес (магнезиум), остеопороза (калциум), анемија (железо) и други болести. Пивскиот квасец содржи главно сложени шеќери, па затоа може да се користи во исхраната на дијабетичари.

Го регулира холестеролот
Освен што е хранлив, квасецот има и голема диетална вредност, па затоа се користи во третман на бактериски и габични инфекции на кожата, органите за варење, воспаление на црниот дроб и жолчните канали.
Ги ублажува симптомите пред менструација и менопауза. Како природен регулатор на холестерол, тој е најефикасен во комбинација со мед и јаболков оцет (по една лажица).
Сувиот пивски квасец е исто така природен антибиотик бидејќи контролира бактерии кои можат да бидат штетни за организмот, а истовремено го стимулира дејството на бактериите корисни за добра интестинална функција. Само една лажица добар пивски квасец ги задоволува дневните потреби на човечкото тело.

Во служба на убавината и здравјето
Велат дека тајната на убавината на Грета Гарбо е скриена во сувиот пивски квасец, а она што е сосема сигурно е дека нејзиниот ефект може да се забележи на кожата, што ја прави цврста и сјајна за кратко време.
Покрај тоа, им помага на акните брзо да исчезнат и е многу ефикасен за егзема, воспаленија и инфекции на кожата. Исто така, ги зајакнува забите, косата и ноктите, има антиканцерогено дејство, а исто така делува и на здравјето на црниот дроб затоа што ја чисти крвта од токсини.

Маска од квасец
Еднаш во петнаесет дена, промешајте една лажичка квасец и иста количина млеко. Направете компактна, ниту премногу густа, ниту премногу тенка маса што може да ја нанесете на лицето. Оставете да делува 20 минути додека не се исуши, а потоа измијте го лицето со топла вода.
Како зачин

– Посипете лажичка квасец над житарките.

– Измешајте го во супа, пире или грашок, сок од домати.

– Додадете лажичка во колачот што го печете.

– Посипете по јогурт или сирење.