почетна Живот

Живот

АНА СИ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: Не знаев да го ценам доволно, а тој го даде и животот за мене

Денес кога ќе се потсетам на таа случка го преколнувам Бог да ме земе и да ме однесе кај мојот мил Иван, во рајот. Иване...

Индиец си го погребал бебето живо оти се родило со две глави, гробар го спасил

Татко од Индија погреба живо 40-дневно бебе, бидејќи се родило „со две глави“. Ужасниот случај е регистриран во индиската држава Кашмир. Заради дисфункција, бебето имало...

Живеела тешко, немале ништо, но сепак одгледала седум сина – еве како денес живее оваа мајка

Целиот свој живот Јованка Ѓуриќ била многу скромна и никогаш немала никакви барања. Многу се борела за своите седум сина да им обезбеди се,...

Отишол да ги расчисти станот на покојниот роднина па се шокирал: Кога видел што скрил под покривачот веднаш повикал полиција

Кога починал еден 79-годишен Французин, неговиот роднина одлучил да го раскрене станот на покојникот во Сан Квентин на североистокот од земјата. Меѓутоа, во станот наишол...

Во Македонија има над 60.000 алкохоличари

Во Македонија има 60 до 80 илјади алкохоличари. Најголем дел од нив се мажи над 35 годишна возраст, велат лекарите. Алкохолизмот како болест е на...

ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК: Зошто квасецот е „божествен лек“? Тој спречува дијабетес, срцев удар, ако го земете на овој начин

Покрај хранлива, квасецот има и диетална вредност. Извор на витамин Б. Процесот на преработка на суров квасец резултираше со сув пивски квасец, што претставува вистинска ризница...

Проф.д-р Лилјана Меденица: Зошто ни опаѓа косата после koвид 19

Само три или четири месеци после прележаната инфекција од koвид 19, се повеќе жени и мажи, во периодот од закрепнувањето, започнуваат да се жалат...

Ќе дојдат тешки времиња, луѓето ќе бидат поделени со вера, предвиде Баба Ванѓа за 2021

Непосредно пред нејзината смрт во 1996 година, познатата претскажувачка Баба Ванѓа предвидела дека 2021 ќе биде годината во која ќе се пронајде лекот против...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...